Σπύρος Λεμπέσης,Ολυμπιονίκης ακοντιστής

Γεννήθηκε 30 Μάη 1987 στο Μαυρομάτι Βοιωτίας.
Προσωπικά στοιχεία: Ύψος 1.90 Βάρος 91 kg
Η καλύτερη επίδοση του είναι 83,02 μ.,που θα επιτευχθεί στην Λευκωσία τον Μάιο 2012.Η επίδοση αυτή τον κατατάσσει δεύτερο μεταξύ των Ελλήνων ακοντιστών,μόνο πίσω από τον Κώστα Γκατσιούδη.
Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου σημείωσε 82.40 στα προκριματικά και κατέλαβε στον τελικό του ακοντισμού την 7η θέση με καλύτερη βολή τα 81.91 μέτρα.
Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο 19χρονος Κέσορν Ουόλκοτ από το Τρίνινταντ & Τομπάγκο,ο οποίος ήταν και η μεγάλη έκπληξη του αγώνα.
Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Ουκρανός Αλεξάντρ Πιατνίτσια και το χάλκινο ο Φινλανδός Άντι Ρούσκανεν.
Το μεγάλο φαβορί του αγώνα,ο Βίτεσλαβ Βέσελι ήταν τέταρτος,ενώ η εμφάνιση του Έλληνα πρω-ταθλητή ήταν πολύ καλή,καθώς τέσσερις από τις βολές του ξεπέρασαν τα 80 μέτρα (81.21, 81.91, 81.27, 80.36) με καλύτερη αυτή στα 81.91.

Στους Μεσογειακούς Αγώνες 2013 (Mersin)κατέκτησε τη δεύτερη θέση,πίσω από τον Νορβηγό Παγκόσμιο Πρωταθλητή Anreas Thorkildsen.