Δευτέρα, 29 Αυγούστου 2016

Αρβανίτες Πρόεδροι Δημοκρατίας και Πρωθυπουργοί της Eλλάδας



 Ο αρβανίτης Παύλος Κουντουριώτης (1855-1935),πρώτος Πρόεδρος της Α΄ Ελληνικής Δημοκρατίας.
Κατά τη διάρκεια των Βαλκανικών πολέμων οδήγησε,ως ναύαρχος,το ελληνικό ναυτικό στις   νικηφόρες επιχειρήσεις του.Υπήρξε ηγετικό στέλεχος της Προσωρινής Κυβέρνησης της Θεσσαλονίκης του Ελευθερίου Βενιζέλου.Το Μάιο του 1926 παραιτήθηκε από Πρόεδρος της Δημοκρατίας σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τη δικτατορία του (επίσης αρβανίτη) Θ. Πάγκαλου.Μετά την πτώση της δικτατορίας επανήλθε στο αξίωμά του,από το οποίο παραιτήθηκε το Δεκέμβριο του 1929 για λόγους ηλικίας.


·  Αρβανίτες πρωθυπουργοί της  Eλλάδας

· Γεώργιος Κουντουριώτης 
(Ύδρα,1782-1858)

Ανήκει στην ένδοξη οικογένεια των Κουντουριώτηδων (Το κανονικό τους επώνυμο ήταν Ζέρ-βας).Μαζί με τον αδελφό του Λάζαρο διέθεσαν τα 4/5 της περιουσίας τους (1.948.158 χρυσά φράγκα) για την ενίσχυση του αγώνα.
Χρημάτισε Πρόεδρος του Εκτελεστικού της Γ΄ περιόδου,μέλος του Πανελληνίου επί Καποδί-στρια,Πρόεδρος και μέλος της Διοικητικής Επιτροπής (1832),Πρόεδρος Γερουσίας των Α΄,Β΄ και Γ΄ συνόδων,Πρόεδρος του Υπουργικού Συμβουλίου (1/1844),Υπουργός Ναυτικών (1844).
Πρωθυπουργός στις 8.3.1848.παραιτήθηκε λόγω διαφωνίας με τον Όθωνα στις 15.10.1848.Στη συνέχεια Γερουσιαστής και (1856) Πρόεδρος της Γερουσίας.

· Kίτσος Τζαβέλλας
(Σούλι 1801-Μεσολόγγι 1855)

H οικογένειά του (γιος του Φώτη) ήταν απ΄ τις παλαιότερες και ενδοξότερες Σουλιώτικες φά-ρες.Μεγάλωσε στην Κέρκυρα.γύρισε το 1820 στο Σούλι ως καπετάνιος.Το 1822 τάχθηκε υπό τον Μάρκο Μπότσαρη και κατόπιν ακολούθησε τον Καραϊσκάκη.Πασίγνωστοι οι αγώνες του για την απελευθέρωση της πατρίδας.
Το 1835 ο Όθωνας τον έκανε υποστράτηγο και Γενικό Επιθεωρητή του Στρατού,αργότερα δε υ-πασπιστή του.Το 1844 Υπουργός Στρατιωτικών.Πρωθυπουργός από 5.9.1847 έως 8.3. 1848.

· Αντώνης Κριεζής
(Ύδρα 1796-Αθήνα 1865)



Με καταγωγή απ΄ το αρβανιτοχώρι Κριεζά της Κε-ντρικής Εύβοιας.Πολέμησε ως κυβερνήτης καραβιού,πάντα στην πρώτη γραμμή και δεξί χέρι του ναύαρχου Μιαούλη.
Υπουργός Ναυτικών (1836),αυλάρχης του Όθωνα και Πρωθυπουργός (12.12.1849-16.5.1854),όπου και έλυσε το μεγάλο τότε εκκλησιαστικό ζήτημα ανακηρύσσοντας το αυ-τοκέφαλο της Ελληνικής Εκκλησίας (1850).
  Ήταν ο πρώτος που έγινε υποναύαρχος,έχοντας διορισθεί και επίτιμος υπασπιστής του  Γεωργίου Α΄.  






· Δημήτριος Βούλγαρης
(Ύδρα 1801-Αθήνα 1877)

Ως αρχηγός της αντιπροσωπείας της Ύδρας παρέλαβε το Ναύπλιο το 1822.Υπουργός Ναυτικών (1832 και 1847),Υπουργός Οικονομικών (1848) και επτά  φορές Πρωθυπουργός απ΄ το 1857 ως το 1875.  
Κατά την Πρωθυπουργία του έγινε η ένωση των Επτανήσων με την Ελλάδα,ενώ υποστήριξε θερμά την Κρητική επανάσταση.

· Αθανάσιος Μιαούλης
(Ύδρα 1815-Παρίσι 1867)

Γιος του Ανδρέα Μιαούλη (Μπώκου).Διδάχτηκε τα γράμματα στη ναυαρχίδα του πατέρα του. Αποφοίτησε απ΄ τη Στρατιωτική Σχολή του Μονάχου και υπηρέτησε ως αξιωματικός του ελληνικού ναυτικού.
Υπασπιστής του Όθωνα,Υπουργός Ναυτικών (1855) και Πρωθυπουργός (11.1857-26.5.1862).

· Διομήδης Κυριακός
(Σπέτσες 1811-Ιταλία 1869)

  Ο αδελφός του Ιωάννης σκοτώθηκε στο Μεσολόγγι.Σπούδασε νομικά στην Πίζα και το Παρί-σι.Κύριος συντάκτης του Συντάγματος του 1843.Καθηγητής Συνταγματικού Δικαίου από το 1851, Υπουργός Εκκλησιαστικών και Εκπαιδεύσεως (1863),Πρωθυπουργός (18.3.1863-29.4.1863).
Συγγραφέας πολλών βιβλίων ιστορικού και νομικού περιεχομένου.

· Εμμανουήλ Ρέπουλης   
(Κρανίδι,1863-1924)

Νομικός και δημοσιογράφος.Αρχισυντάκτης της «Ακροπόλεως».Υπουργός Εσωτερικών (1910). Στο πλευρό του Βενιζέλου αναλαμβάνει το 1913 τη Γενική Διοίκηση και αναδιοργάνωση της Μακε-δονίας.Υπουργός Οικονομικών (1913),Εσωτερικών και Αντιπρόεδρος της Κυβερνήσεως (1916).
Πρωθυπουργός για οκτώ μέρες τον ταραγμένο Αύγουστο του 1917 και από 19.10.1917 ως 3.1.1918.

· Παύλος Κουντουριώτης
(Ύδρα 1855-Π. Φάληρο 1935)

Εγγονός του Γεωργ. Κουντουριώτη.Υπασπιστής του Γε-ωργίου Α΄ (1905),αρχηγός του στόλου του Αιγαίου (1912), υποναύαρχος.
Απελευθέρωσε τα νησιά του Β. Αιγαίου (και Ίμβρο,Τέ-νεδο).νίκησε δυο φορές τον Τουρκικό στόλο (12/1912 και 1/ 1913).Αντιναύαρχος «δι΄ εξαιρετικάς εν πολέμω υπηρεσίας». Υπουργός Ναυτικών (1915) και μέλος της Τριανδρίας (19-16.Βενιζέλος-Δαγκλής-Κουντουριώτης) που ενήργησε το κί-νημα.Αποστρατεύτηκε (1917) ως ναύαρχος,«τιμής ένεκεν».
Αντιβασιλέας (1920 και 1923),Πρόεδρος της Δημοκρατίας (1924).Παραιτήθηκε τον Μάρτιο του 1926 και ξανάγινε Πρό-εδρος στις 26.8.1926.Τον Μάιο του 1929 έγινε τακτικός Πρό-εδρος της Δημοκρατίας και παραιτήθηκε τον Δεκέμβριο του ίδιου έτους.


· Θεόδωρος Πάγκαλος
(Σαλαμίνα 1878-Αθήνα 1952)

Αποφοίτησε απ΄ τη Σχολή Ευελπίδων και την Ακαδημία πολέμου (Παρίσι).Στο σπίτι του (Μάιος 1909) έγινε η σύσκεψη του πυρήνα του «Στρατιωτικού Συνδέσμου» που στη συνέχεια έκανε την επανάσταση του 1909. 
Αρχηγός Γ.Ε.Σ. (1918),πρόεδρος της ανακριτικής επιτροπής για τους υπεύθυνους της Μικρα-σιατικής Καταστροφής (1922).Υπουργός Στρατιωτικών στην Κυβέρνηση Γονατά και στη συνέχεια αρχιστράτηγος της Στρατιάς του Έβρου.
Το 1925 ανέτρεψε με τον στρατό την Κυβέρνηση κι έγινε ο ίδιος Πρωθυπουργός,αφού πήρε ψήφο εμπιστοσύνης από την Δ΄ Εθνοσυνέλευση.Από 18.4.1926 ως 21.8.1926 χρημάτισε και Πρό-εδρος της Δημοκρατίας.
· Αλέξανδρος Κορυζής
(Πόρος 1885-Αθήνα 1941)


Σπούδασε νομικά.Απ΄ το 1903 σε επιτελικές θέσεις, κατά διαστήματα,της Εθνικής Τράπεζας.Ιδρυτής και πρώτος Πρόεδρος της Αγροτικής Τράπεζας.
Υπουργός Κοινωνικών Υπηρεσιών (1936).Μετά το θά-νατο του Μεταξά,καθώς κανείς δε δεχόταν τη θέση,α-ναλαμβάνει Πρωθυπουργός (29.1.1941).Στις 9.4.1941,κα-θώς η μάχη των Οχυρών έχει μόλις τελειώσει,μεθοδεύει την υποβολή αιτήματος διά της διπλωματικής οδού προς Τσόρτσιλ και Ήντεν παραχώρησης της Κύπρου ώστε ν΄ αποτελέσει βάση της ελληνικής πολιτικής ηγεσίας!Η εί-σοδος των Γερμανών στην Αθήνα τον συντρίβει.Επι-στρέφοντας σπίτι του στις 18 Απριλίου,μετά από συνε-δρίαση του Υπουργικού Συμβουλίου,αυτοκτονεί.



· Πέτρος Βούλγαρης
(Ύδρα 1884-Αθήνα 1957)

Αξιωματικός του Ναυτικού στους Βαλκανικούς πολέμους.Στη δεκαετία 1926-1935 διετέλεσε Γε-νικός Διοικητής της Ναυτικής Αεροπορίας,Διοικητής  Βάσεως υποβρυχίων και ναυτικός ακόλουθος στην Άγκυρα.
Υπουργός Αεροπορίας στην Κυβέρνηση της Μέσης Ανατολής.Πρωθυπουργός από 4-10/1945. Δεν δέχτηκε ποτέ αποδοχές ως διατελέσας πρωθυπουργός.

· Αλέξανδρος Διομήδης-Κυριακός
(Αθήνα,1874-1951)

Εγγονός του Διομήδη Κυριακού.Με σπουδές στη Βαϊμάρη και το Παρίσι.Δίδαξε στα Πα-νεπιστήμια Βερολίνου και Αθηνών.Απ΄ το 1909 ανέρχεται προοδευτικά σε διάφορα αξιώματα (νομάρχης,βουλευτής,υπουργός,πρόεδρος οργανισμών).
Το 1949 αντιπρόεδρος Κυβερνήσεως και από 30.6.1949 ως 6.1.1950.Πρωθυπουργός της συμ-μαχικής κυβέρνησης (Κ. Τσαλδάρης,Π. Κανελλόπουλος,Σ. Βενιζέλος,Γ. Μαύρος,Κ. Τσάτσος κ.ά.)
Άφησε πλούσιο συγγραφικό έργο.

                             Γιάννης Βασ. Πέππας

                                  Αν θέλετε το θέμα σε pdf,πατήστε εδώ

                        Σχετικό το βίντεο του Παναγιώτη Μπουραντά 
                                (pboyran - https://youtu.be/xHaSgXsQkKE):


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Τα σχόλια να σχετίζονται με την ανάρτηση και να είναι ευπρεπή.

Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.